Surya Namaskara (Pozdrav slunci)

Surya Namaskara je dynamický soubor cvičení praktikovaný od starodávných dob za účelem léčení a tonizace (posílení a harmonizace) těla. Když se blíže na cvičení podíváme, vypadá spíše jako tanec zvyšující ohebnost těla. Pokud provádíte cvičení pravidelným rytmickým způsobem, generuje to pránu (životní sílu) – jemnou energii, která aktivuje duchovní tělo.

 Ásany se skládají z 6 pozic, které se dvakrát opakují, jednou se pohybujete dopředu a po druhé se vracíte nazpátek a dokončujete celý cyklus (rytmus). Tempo a preciznost s jakou se praktikující pohybuje do další pozice, hraje důležitou roli, která ti pomáhá dosáhnout maximální přínos z cvičení.

 Ideální čas pro cvičení Surya Namaskara je při východu slunce na čerstvém vzduchu směrem ke slunci. Je dobré cvičit s prázdným žaludkem.

 Lidé, kteří předtím toto cvičení nedělali, můžou během tohoto cvičení dýchat přirozeným způsobem.

 Výdech: když se tělo shrbí a ohne směrem dolů.

Nádech: když se tělo protahuje směrem dozadu.

 Cvičení zahrnuje 13 kroků… zde jsou

 1. Pozice modlitby
 2. Pozice zvednutých paží
 3. Pozice ohnutí dopředu ve stoje
 4. Pozice jezdce
 5. Pozice hory
 6. Pozice pozdravu osmy údy
 7. Pozice mrtvoly
 8. Pozice kobry
 9. Pozice hory
 10. Pozice jezdce
 11. Pozice ohnutí dopředu ve stoje
 12. Pozice zvednutých paží
 13.   Pozice modlitby

 1. Pozice modlitby

Z uvolněné pozice přejděte do pozice, kdy jsou vaše chodidla ve tvaru V, patami k sobě a pomalu přesuňte ruce ke hrudi do pozice modlitby. Ruce od zápěstí k loktům jsou paralelně ze zemí. Hlava a krk by měly být vzpřímené v jedné linii. Tělo by mělo být uvolněné a vzpřímené.

 2. Pozice zvednutých paží

Zvedněte paže a zakloňte celé tělo, s očima otevřenýma se upřeně dívejte do nebe. Prohněte se dozadu, jak nejvíce můžete, zároveň se nadechněte a roztáhněte hrudník.

 3. Pozice ohnutí dopředu vestoje

S výdechem se ohněte dopředu bez pokrčení kolenou. Nechte své dlaně odpočívat na zemi (nebo kam až nejvíc dosáhnete) a dotkněte se svých kolenou čelem nebo nosem.

 4. Pozice jezdce

S nádechem přesuňte dozadu jednu nohu, zatímco přední nohu nechejte na stejné úrovni s rukama. Snažte se přehnout a podívat se dozadu.

 5. Pozice hory

S výdechem zvedněte ze země koleno zadní nohy a přední nohu dejte dozadu a ohněte své tělo do tvaru hory. Chodidla a kolena jsou u sebe.

 6. Pozice pozdravu osmy údy/končetinami

S nádechem pomalu položte své tělo na zem. Pouze čelo, hrudník, kolena a prsty na nohou se dotýkají země. Jemně zvedněte břišní dutinu. Ruce a lokty držte blízko těla. Chodidla a ruce držte u sebe.

 7. Pozice mrtvoly

S výdechem zcela uvolněte své tělo, které se dotýká země na všech místech, tvář položte na zem na bok (nezáleží ne kterou stranu tváře).

 8. Pozice kobry

S nádechem tlačte své tělo nahoru a vzad. Zvedněte tělo až k pupku jako kobra. Chodidla a kolena držte u sebe. Napněte předloktí, bicepsy a tricepsy. Napněte svaly břišní dutiny. Prohněte se vzad a podívejte se dozadu.

9. Pozice hory

S výdechem se ohněte a přesuňte do pozice hory. Chodidla a kolena držte u sebe. Snažte se udržet celá chodidla na zemi. Hlavu zasuňte mezi paže. Bradu tlačte ke hrudníku.

 10. Pozice jezdce

S nádechem pokrčte jednu nohu vpřed a mějte jí v jedné rovině s rukama. Snažte se prohnout a podívat dozadu.

 11. Pozice ohnutí dopředu ve stoje

S výdechem se postavte na obě chodidla a tělo ohněte dopředu bez pokrčení kolenou. Nechte své dlaně odpočívat na zemi a dotkněte se čelem nebo nosem svých kolenou.

 12. Pozice zvednutých paží

S nádechem se narovnejte a hlavu mějte mezi rukama. Pomalu se ohněte dozadu, jak nejvíce můžete.

 13. Pozice modlitby

S výdechem vraťte své tělo do normální pozice vestoje. A ruce dejte do pozice modlitby.

 Toto cvičení se může dělat s otevřenýma nebo zavřenýma očima, nejlépe čelem ke slunci (pokud nejste venku tak při jasném světle).

  K nahlédnutí jedno ukázkového cvičení zde

Share This:

Požehnání Jednoty - Dikša

Požehnání, které přináší člověku stav jeho plné přirozenosti

Rodinné konstelace

Přímý prožitek energie a léčení vztahů...

Reiki

Přímý kontakt se zlatou střední cestou...

Hvězdné esence 09

Setkání s léčivou energií hvězdných celků...

Škola osobní transformace

Roční výukový program vede k nalezení řádu života...

RSS

Chcete být informováni o mých aktivitách a novinkách? Prosím zadejte zde svůj e-mail: